Oyun Geliştiricileri Konferansı

16Şub09

GDC (Game Developers Conference) bu sene 23-27 Mart tarihleri arasında San Fransisco’da düzenlenecek. Pazartesi ve salı zirve toplantıları ve eğitimler yapılacak, sonraki üç gün içinde ise, dersleri, poster oturumlarını, panelleri ve yuvarlak masa toplantılarını içeren yüzlerce etkinlik yapılacak.

IGDA (Uluslararası Oyun Geliştiricileri Birliği) GDC içinde önemli bir rol üstleniyor. Bu sene dokuzuncusu düzenlenecek olan Game Developer Choice Awards, IGDA üyesi oyun geliştiricilerinin farklı dallarda yılın en iyi oyunlarını belirleyip ödüllendirdikleri bir etkinlik.

Konferansın ilk gününde IGDA’nın Eğitim ve Yerelleştirme grupları, birçok semineri içeren birer zirve düzenleyecek. Eğitim zirvesi kapsamındaki bir seminerde ise ODTÜ ATOM’un Türkiye ayağını düzenlediği Global Game Jam 2009‘un sonuçları paylaşılacak.

IGDA’nın özel gruplarının toplantı başlıkları şunlar: Sansür karşıtlığı ve toplumsal meseleler, azınlıklar, oyunlarda kadınlar, olumlu toplumsal etki, bağımsız oyunlar, eğitim, yeni IGDA üyeleri, oyun tasarımı, katkı yapanları belirtme standartları, oyunların muhafazası, oyun üretimi, dışa yaptırma (outsourcing), yerelleştirme, erişilebilirlik, kullanıcı araştırmaları, alternatif yaşam oyunları, gündelik oyunlar, mobil oyunlar, çevrimiçi oyunlar, internette güvenlik, kalite denetimi, çalışanların yaşam kalitesi, cinsellik, oyun geliştirme araçları, flash, yapay zeka, görsel sanatlar, oyun yazarlığı.

IGDA, GDC kapsamında düzenlediği odak grup toplantıları ve üye toplantılarının yanısıra dünyanın farklı yerlerinden gelen başvurular arasından seçilmiş 25 öğrencinin GDC’ye burslu olarak katılmasını sağlıyor. Ayrıca bu öğrencilere yardımcı olması için rehberler belirleniyor. Şu anda Darkness Within 2 ekibindeki çalışmalarını sürdüren Galip Kartoğlu, 2005 yılında bu burs ile GDC’ye katılmıştı. Bu seneki listede de Türkiye’den bir kişi, Ankara GGJ’deki Itchy oyununu geliştiren Işık Barış Fidaner var.

(Konferans hakkındaki izlenim yazılarımızı buradan okuyabilirsiniz.)One Response to “Oyun Geliştiricileri Konferansı”

  1. 1 Oyun

    Haber için teşekkürler, iyi çalışmalar


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: