ŞİDDET VE DİJİTAL OYUNLAR ARASINDA İLİŞKİ VAR MI?

12Mar09

Dünyanın farklı coğrafyalarında okullarda aniden ortaya çıkan şiddet eylemleri, gençlerin dijital oyun oynama pratikleri ile ilişkilendirilerek tartışılmakta. Herhangi bir medya metninin kısa veya uzun vadede bunları tüketenleri/kullananları şiddet edimine yönlendireceği şeklindeki düz çizgisel etki paradigmasının dışında yeni kavramlarla ve farklı sorularla şiddet ve dijital oyunlar arasındaki ilişkiyi ele almak gerekmekte. Örneğin:
-Gençlerin gündelik yaşamlarıdaki habitusu nereye temellenmekte?
-Gündelik toplumsal-siyasal kültür fiziksel, sözel ve kurumsal şiddeti hangi ölçüde doğal ve meşru kılıyor?
-Silahlanma niçin bu kadar kolay? ve Gençler niçin silahlanmaya gereksinim duyuyor?
-Dijital oyun anlatılarının içindeki şiddet eylemleri, şiddet eylemlerinin alımlanmasını hangi koşullarda ve bağlamlarda nasıl etkileyebilmekte? Farklı alımlama pratiklerinin bireyin habitusu ile ilişkisi ne olabilir?

Soruları bu şekilde çoğaltmak ve geliştirmek gerekli. Tabii, dijital oyunların, içerdikleri şiddet ve cinsellik ögelerine göre mutlaka bir sınıflandırma sistemine tabi tutulması da…
Dijital oyunlar sadece şiddetle ilişkilendirilmemeli üstelik… Irkçılık, homofobi, militarizmin doğal kılınması da her medya metninde olduğu gibi bu anlatılarda da üretilen ve dolaşıma sokulan egemen örüntü ve değerler…

Özlüce dersek, şiddet ve dijital oyun oynama edimi arasındaki ilişkiler; kısa ve uzun vadede, gündelik yaşamın içinde yaşam pratikleri ve örüntüleri içinde tartışılmalı-oynar kitle (gaming audience) alımlama çalışması mutlaka yapılmalı…No Responses Yet to “ŞİDDET VE DİJİTAL OYUNLAR ARASINDA İLİŞKİ VAR MI?”

  1. Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: