Çevrimiçi Oyun Dünyasında Karakter Alışverişi veya Sentetik Dünyalarda Ticaret…Oyun içi Ekonomi…

11Kas09
2004 yılında Koreli Ymir Entertainment’ın ürettiği ve Ogame’in yaratıcısı Gameforge saflarına katıldıktan sonra uluslararası şöhrete kavuşan Metin 2 ülkemizde de yoğun ilgi gösteriliyor. Bunun sebebi ise bu oyunun türkçeleştirilerek Türkiye piyasasına sunulan ilk MMORPG’lerden biri olması.

Ultima Online ile başlayan ve Blizzard’ın World of Warcraft serisiyle tüm Dünya’nın bağımlılık kazandığı FRP temalı MMORPG’lerde oyuncular dişi veya erkek bir çok karakterden birini seçerek maceraya atılıyor. Sanal Dünya haritalarında bir çok görev ve hedefle ilerlenen bu oyunlarda karakterler gerçekleştirdiği görevler ve savaşlar doğrultusunda kademelerini yükseltiyorlar.

KARAKTERLERİN FİYATLARI
Oyunda karakterlerin kademe yükselmeleriyle uğraşmak istemeyen kullanıcılar ise internetten yüksek kademelerdeki kareterdeki oyuncuları satın alabiliyorlar. Sahibinden.com sitesinde yayınlanan metin2 hesaplarında 91’inci kademede bir karakter 9,999TL’ye satılığa koyulurken, 86’ıncı kademede bir karakter ise 4,500TL’ye alıcı bekliyor. Tabiki 48’inci kademede bir karkateri 40TL’ye de satılık görebiliyorsunuz.

Metin 2 kademesi İlan fiyatı
60 – 70: 100TL – 250TL
70 – 80: 250TL – 1500TL
80 – 90: 1600TL – 3000TL
90 –    : 3000TL-…

Uluslarası piyasalarda ise oyun hesapları bir sektör halini almış. Mmogaccounts.com sitesinde ortalama 80’inci kademedi bir World of Warcraft hesabı 250-350€ ederken, 134’üncü kademedeki bir Rune Scape hesabı $682 değere sahip. Uluslarası sitelerde hesaplara uçuk teklifler verilmesi yasak. Karakterin özelliklerine göre sistem otomatik bir bedel biçiyor. Bu bedel de genelde oyun piyasasının belirlediği fiyatlar.

PARA KAZANMAK MÜMKÜN MÜ?
Gündemdeki tüm MMORPG oyunlarını takip etmeniz gerekiyor. Şu sıralar en popüler ücretsiz olan oyunlardan bir tanesi Rune Scape. Her ne kadar Metin2 karakterlerinin satış fiyatları çok yüksek olsa da, bu karakterler sadece ilan listelerinde göstermelik bulunuyorlar ve satılamıyor. Cüzi fiyatlarda ilanlarınız ise bu karakterleri pazarlamaya çalışanlar tarafından derhal alınabilir.

Başka bir yöntem de elde ettiğiniz para ve nesneleri pazarlamak. Nesnelerin pazarlanması oyunların ekonomisinde çok uzun süreden beri bulunuyor. Hatta Diablo II-Lord of Destruction’ın online serverlarında hala satılık nadir itemlara 15-150$ arası fiyat biçilebiliyor.

Hemen hemen hiç uyumadan, yaklaşık 1 hafta içerisinde –diğer karakterlerinizden de destek alarak- üreteceğiniz bir Rune Scape veya Metin2 hesabı ortalama 150$ ila 350$’a müşteri bulabilir. Ancak bu karakterleri 1 ay boyunca aynı performansla çalışarak yükseltebilirseniz, 200$ ila 450$ arasında da müşteri bulabilirsiniz.

Haber: Onur Aydın

Erişim tarihi: 11.11.2009
Bu konuda akademik çalışma için bakınız: Kültür Endüstrisi Olarak Dijital Oyun (2008, Kalkedon Yayınları) ve Dijital Oyun Rehberi (2009, Kalkedon)


No Responses Yet to “Çevrimiçi Oyun Dünyasında Karakter Alışverişi veya Sentetik Dünyalarda Ticaret…Oyun içi Ekonomi…”

  1. Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: