ODTÜ Teknokent 2010 Kariyer Günleri Yüksek Lisans Programları Tanıtım Etkinliği

18Şub10

ODTÜ Teknokent’in Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü ile işbirliği içinde düzenlediği Yüksek Lisans Programları Tanıtım etkinliği, 2010 Kariyer Günleri kapsamında 15 ile 19 Şubat tarihleri arasında İkizler Binası Toplantı Salonu’nda gerçekleşecektir.

5 gün sürecek olan etkinlikte, master ve doktora programları ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabileceğiniz gibi, programlar ve başvuru koşulları ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorulara cevap bulabileceksiniz.

Etkinliğe tüm ODTÜ Teknokent firma mensuplarımız davetlidir.

Bugün!

Tanıtılacak Programlar: “Oyun Teknolojileri” ve “Modelleme ve Simülasyon”

Tarih: 18.02.2010 Perşembe

Saat: 12:30 – 13:00

***

Oyun Teknolojileri (Game Technologies)

ODTÜ’de oyun teknolojileri alanında çalışan öğretim üyelerininin “Oyun Teknolojileri Yüksek Lisans Programı”nda biraraya gelerek, kültürel ve ekonomi açısından kritik olan bu alanda daha sistematik, verimli ve disiplinlerarası projelere de olanak veren bir ortam ortaya çıkmıştır.

Programın amacı oyun teknolojileri bilim dalına evrensel düzeyde katkılar sağlayacak araştırmalar yapmaktır. Bu nedenle program, tezli bir yüksek lisans programıdır. Bu programın mezunlarının dünyadaki en bilinen ve en iddialı oyun firmaları ve oyun projelerinde yer alabileceklerini sanıyoruz. “Bilgisayar Grafiği”, “Bilgisayar Oyunları için Yapay Zeka”, Bilgisayar Oyunlarında Fizik”, “Oyun Tasarımı”, “Sanal gerçeklik”, “Oyunlarda Estetik” ve “Bilgisayar Animasyonu” bu programda yer alan derslerden bazılarıdır.

Bilgisayar oyunları pazarı hızla büyüyerek neredeyse film pazarını geçecek duruma gelmiş bulunmakta. Artık bir oyundan on milyonlarca dolar gelir elde etmek mümkün. Diğer yandan, çevirimiçi (online) bilgisayar oyunlarına bağımlı olmak pek de zor değil: Farmville Haziran 2009’da yayına başladı ve Eylül 2009 sonu itibariyle 60 milyon kayıtlı kullanıcıyı buldu. Diğer yandan, World of Warcraft ise 11 milyon kayıtlı kullancı ile kendi alanında en büyük Çok Oyuncuku Devasa Oyun (MMOG: Massively Multiplayer Online Game) olarak dünyanın dört bir yanından kişinin ilgisini çekiyor. Bilgisayar oyunları sadece eğlence amaçlı değil, tedavi, eğitim, tatbikat gibi amaçlar için de geliştirilmektedirler. Uçuş simülasyonları eğitim amacıyla kullanıma en iyi örnektir.

Programa başvuracak adaylardan bilgisayar programlama ve algoritmalar konusunda deneyim beklenmektedir. Kabul edilen bazı adaylara gerekirse üç dersten oluşabilen bilimsel hazırlık önerilmektedir. Başvurular öncelikle YÖK ve üniversitemizin yüksek lisans başvuru değerlendirme çerçevesine göre değerlendirilmektedirler. 2010 sonbahar dönemine yönelik Oyun Teknolojileri Lisansüstü başvuruları için son gün 28 Mayıs 2010’dur. Başvuruyla ilgili ayrıntılı bilgiye Nisan 2010 başından itibaren http://www.ii.metu.edu.tr/ adresinden edinmek mümkün olacaktır.

Programla ilgili detaylı bilgi almak için aşağıdaki sayfa ziyaret edilebilir:
http://www.ii.metu.edu.tr/tr/node/44

***

Modelleme ve Simülasyon (Modelling and Simulation Master’s Program)

Gelişmiş ülkelerce kritik bir teknoloji olarak belirlenen Modelleme ve Simülasyon Teknolojileri sivil ve askeri kullanıcılarına yeni ve olağanüstü fırsatlar sunmaktadır. Bu disiplinler arası program Enformatik Enstitüsü altında O.D.T.Ü.’nin ilk II. Eğitim yüksek lisans programı olarak 1998 yılında öğrenci almaya başlamıştır. Üniversitemizin değişik bölümlerinden 26 öğretim üyesi bu programdaki öğrencilere 20 civarında ders açmış ve tezlerini yönetmiştir. Şimdiye kadar 57 TSK Mensubu Öğrenci TSK proje ofislerinde görev alabilecek düzeye gelerek mezun olmuştur. Halen sivil öğrencilerin de ilgi gösterdiği bir programdır.

MODSİM harekat araştırması modellerine, sanal ortamlara ve bilgisayar simülasyonuna odaklanır. MODSİM’in Amaçları; Değişik disiplinlerden lisans derecesi olan öğrencilere modellemenin, sanal ortamların ve bilgisayar simülasyonunun teorik ve pratik yönlerini kazandıracak eğitimi vermek, modelleme ve simülasyon alanında disiplinlerarası araştırmayı desteklemek ve gelişimi için uygun ortam hazırlamak, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, savunma sanayi alanındaki özel ve kamu kurum ve kuruluşlarının modelleme ve simülasyon ihtiyaçlarına yönelik insan gücü yetiştirmektir.

Programla ilgili detaylı bilgi almak için aşağıdaki sayfa ziyaret edilebilir:
http://www.ii.metu.edu.tr/tr/node/51No Responses Yet to “ODTÜ Teknokent 2010 Kariyer Günleri Yüksek Lisans Programları Tanıtım Etkinliği”

  1. Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: