BİYESAM NE YAPAR?

31Mar10

BİYESAM 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu çerçevesinde, bilgisayar programları üzerindeki hakların korunması ve takibi amacıyla kurulmuş bir meslek birliğidir. Meslek Birlikleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı, idari ve mali yönden Bakanlığın denetimine tabi kuruluşlardır.  Ve ayrıca, 5846 sayılı Kanuna göre, eser sahipleri ve bağlantılı hak sahiplerinin yasadan kaynaklanan hakları sadece meslek birlikleri eliyle takip edilebilmektedir.
 
BİYESAM’ın bilgisayar oyunları ile ilgisi de şu şekildedir:
 
Bilgisayar oyunları da bilgisayar programı olduğundan ve dolayısıyla 5846 sayılı Kanun çerçevesinde haklarını ancak BİYESAM bünyesinde takip edebileceğinden, doğal olarak hak sahipleri de meslek birliğinin muhtemel üyeleridir. İkinci olarak, kayıt ve tescil konusu bulunmaktadır. Buradaki kayıt ve tescil ile kastedilen, bilgisayar oyunlarının fiziki nüsha olarak dağıtıma sunulması aşamasında bandrol alma yükümlülüğüne bağlı bir durumdur.
 
Bilindiği üzere, senelerdir Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü, bilgisayar oyunları sinema eseri olarak kabul ederek, sinema eserleri için aranan prosedür gereğince kayıt ve tescil yaptırmasını ve ayrıca bandrol alınmasını istemektedir.
 
Bu konuyla ilgili “Fikir ve Sanat Eserlerinin Kayıt ve Tescili Hakkında Yönetmelik” in “Zorunlu kayıt ve tescil” prosedürünü tanımlayan madde 5’in ilgili şöyledir:
 
    (4) Bilgisayar oyunlarının kayıt ve tescil edilmesi talepli başvurulara;
a) İlim ve edebiyat eserleri alanında, bilgisayar programları üzerindeki telif haklarının takibi ve idaresi amacıyla 5846 sayılı Kanunla kurulmuş olan bir meslek birliği tarafından, Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte yer alan değerlendirme ve sınıflandırma esasları doğrultusunda değerlendirilerek ve taşıyıcı materyaller üzerinde aynı yönetmelikte yer alan işaret ve ibarelerin kullanılmasını sağlayacak şekilde düzenlenmiş bir referans yazısının,
b) Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 11 inci maddesinde düzenlenmiş olan; kamu düzeni, genel ahlak, küçüklerin ve gençlerin ruh ve beden sağlığının korunması, insan onuruna uygunluk ve Anayasada öngörülen diğer ilkelere aykırı unsurlar ihtiva etmediğini, işaret ve ibarelere uygun olarak ticari dolaşıma arz edileceğini ve aksinin ispatı halinde her türlü hukuki ve cezai sorumluluğu üstlendiğini gösterir bir taahhütname ile oyuna ait tüm bilgileri özetleyen bir beyannamenin eklenmesi zorunludur.
 
Bununla beraber, anılan hükümler henüz uygulamaya başlamamıştır. Önümüzdeki dönemde 5846 sayılı Kanunda değişiklik yapılması gündemde olduğundan, uygulama bu değişiklik çerçevesinde şekillenecektir.

Kaynak: turkoyundunyasi@googlegroups.comNo Responses Yet to “BİYESAM NE YAPAR?”

  1. Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: