Çevrimiçi oyun pazarı 15 milyar doları geçti

22Nis10

Dünyadaki oyun severler 2009’da 52 milyar saatlerini çevrimiçi oyunlarda geçirdiler. Ağlar aracılığıyla oynanan çok oyunculu çevrimiçi oyun pazarı hızla büyüyor. 2009 rakamlarına göre pazarın hacmi 15 milyar doları geçti. Industrygamers sitesinin aktardığı bilgilere göre, internette çevrimiçi oyun oynatan ağlardan Play Station Network’ün üye sayısı 40 milyonu, Xbox Live’ın ise 20 milyonu geride bıraktı. Bu iki ağın üyeleri, 2009’da 52 milyar saatten fazla zaman geçirdi.

Çevrimiçi oyunlar içinde 2009’da en popüler olanlar, Xbox ve Play Station için halo 3, PC için de World of Warcraft. Bunları sırasıyla Cal of Duty 4: Modern Warfare ile Runescape izliyor. Bu oyunların müptelalarına bakıldığında, yüzde 58’inin erkek olduğu görülüyor. Bunların ortalama yıllık geliri de 35 bin ile 75 bin dolar arasında.

ABD’de Xbox oyuncuları haftada 7.3 saatlerini çevrimiçi oyunlara harcarken, bu rakam PC’de 6.6, Play Station 3’te ise 5.8 saat. Çevrimiçi oyun rakamlarındaki bu artış, iki temel nedene bağlanıyor. Bunlardan ilki, katlanarak artan bağlantı hızları ve buna bağlı olarak düşen fiyatlar. İkincisi ise oyun teknolojilerindeki gelişmeler sonucunda çok etkileyici ve eğlendirici oyunların yapılabiliyor olması.

Kaynak: ntvmsnbc.comNo Responses Yet to “Çevrimiçi oyun pazarı 15 milyar doları geçti”

  1. Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: