Alternatif Bilişim

10Mar11

Takip edenler bilir, iki yıl önce açılan sitemiz, öncesindeki bir akademik çalışmaya dayanarak yola çıkmıştı. Aradan geçen birkaç yıl boyunca, yayınlanan iki kitabımızla dijital oyunların ciddiye alınmasını sağlamaya, sektörel toplantılara katılarak oyun sektörünün oluşumunu takip etmeye, katıldığımız uluslararası konferans ile yurtdışına bir bakış atmaya ve ATOM’un düzenlediği game jam’ler vesilesiyle yerli oyun geliştiricilerinin sesini duymaya ve duyurmaya çalıştık.

Şimdi, geçmişin üstüne koyup öğrendiklerimizle beraber yine yeni bir başlangıcı size duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. 2009 yazında Karaelmas Üniversitesi’nde tanışıp ortaklaştığımız Alternatif Bilişim, yasal bir dernek olarak faaliyetlerine başladı.


Alternatif Bilişim
, bilişim teknolojileri ile ilişkili farklı alanlardan insanları, mühendisleri, sosyal bilimcileri, araştırmacıları ve kullanıcıları bir araya getirmeyi amaçlıyor. Amaçlarımızı özetlemek gerekirse; özgür yazılımı, özgür internet erişimini, genel olarak bilgiye özgür erişimi savunmak, yeni medya okuryazarlığını geliştirerek toplumsal dönüşüme teknolojinin katkısını sağlamak diyebiliriz. Detaylı bilgi için siteyi inceleyebilirsiniz: www.alternatifbilisim.org

Alternatif Bilişim‘in işleyişi, çalışma gruplarına dayanıyor. Şu başlıklar altında çalışma grupları kuruldu, kurulmakta:

  • Yeni Medya
  • Ekonomi Politik
  • Fikri Haklar
  • Özgür Yazılım
  • Özgür İnternet
  • Hukuk ve Adli Bilişim
  • Toplumsal Cinsiyet Araştırmaları
  • Dijital Oyun

Yeni ortak yapı, geçmiş faaliyetlerimizin birikiminin üzerine kurulmuştur. Öte yandan geçmişte yaptığımız her şey bizi bugün vardığımız noktaya birer adım yaklaştırmıştır. Dolayısıyla yeni ismimiz ve cismimiz, etkinliğimizi daha bilinçli ve ufku açık bir şekilde sürdürebilmek içindir. Böylece bu siteyi de Alternatif Bilişim – Dijital Oyun Çalışma Grubu‘nun sitesi ilan etmiş oluyoruz.No Responses Yet to “Alternatif Bilişim”

  1. Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: