TÜDOF: Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu kuruluş süreci

04Tem11

(2 Temmuz günü yapılan bilgilendirme toplantısı notları – Işık Barış Fidaner)

Federasyon kuruldu haberini görünce birçok kişi şüpheyle yaklaşmıştı. Fakat bugünkü toplantıdan çıkışta hava pozitifti. Bu vesileyle sektörle ilişkili kişiler olarak bir araya gelmekten de memnun olduk. Çay-kurabiye ile ayaküstü sohbetler yaptık.

Toplantıyı yöneten Erdem Çelik ve Mevlüt Dinç idi. Bir de ODTÜ Teknokent’ten Mustafa Kızıltaş konuştu. ATOM’un eski bir toplantısında Kültür Bak. ve TK görevlileri gelmişti ve meslek örgütü olarak BİYESAM önerilmişti. Bu sefer federasyon yoluna gidildiği için GSGM (Gençlik spor genel müd.) görevlileri gelmişlerdi.

Salon tamamen dolmuştu, ~60 kişi vardı.. Toplantının başlangıcında şöyle anlatıyorlardı durumu:

– “Arkadaşlar, bunu hep birlikte yapacağız. Şu anda federasyon resmen onaylandı, ama hiçbir organı, üyesi yok, bomboş bir iskelet. Biz şimdi burada belirleyeceğiz.”

Toplantıda birçok kaygı-görüş paylaşıldıktan sonra, çıkarken de şöyle diyorlardı:

– “Tamam o zaman hepimiz varolan türkoyundünyası grubunda önerileri paylaşalım, sonra tekrar toplantı koyalım, bu ikinci toplantıda da kurulları ve başkanımızı belirleyelim ve sektör olarak tek başkan adayıyla GSGMye gidelim. Biz kararlı olursak onlar da bizim istediğimiz adayı seçerler. Böylece kanunda olmasa dahi demokratik bir süreç işlemiş olur.”

Federasyon kurucularının koydukları temel hedefler, sektörü büyütmek, genç yetenekli işgücü yaratmak, ulusal-uluslararası turnuvalar düzenlemek, oyunculuğu bir kariyer olarak meşrulaştırmak, vb. Federasyonlar oyuncular için kuruluyor, bu yüzden yönetimde oyuncuların bir miktar temsil edilmesi gerekiyor. Federasyon kararında temel motivasyon, devlete bağlı, gerçek yetkileri olan bir kuruluş olmak. Ama şu an kültür bakanlığındaki bandrol yetkisi ve içişleri bakanlığındaki int.kafe denetim yetkisinin devredileceği meçhul. Gerçi bu bakanlıkların federasyonda yer almak istediği de söylendi…

Katılımcılardaki kaygılar da farklı farklı. Konsolcular vergilerden şikayetçiydi. Geliştirici firmalarda finans sıkıntısı zaten genel sorun. Bir İnternet kafeci oyuncuların “karakterlerinin çalındığını, hırsız durumuna düştüğünü” söyledi… “Federasyon bizden para toplayan, bize kısıtlama koyan bir yere dönmesin” diyenler, “devletin işine güven olmaz diyenler” çok oldu. En gergin anlar ise bir katılımcının “federasyon yöneticileri ya kendi menfaatlerini gözetirse” kaygısını dile getirme çabasıyla yaşandı. Kaygı çok gerçek bir kaygı olduğu için “ama söyledikleriniz yanlış” diyerek konuşana müdahale edilmesi bence doğru olmadı ve bu kaygının çözülmesine de yardımcı olmadı.

Mevlüt Dinç bunların hepsine “bu bizim elimizde arkadaşlar, beraber sağlayacağız. biz de bunu istiyoruz zaten” dedi. Ben bir yerde “filtrelere karşı bir tavrımız var mı” dedim, ona da mealen “biz işi bilen insanlar olarak orada olursak devlet kafasına göre iş yapmaz, önce bize sorar” dediler.

Benim çıkardığım sonuç, geçmiş yıllardaki toplantılar sayesinde sektör diyebileceğimiz kişiler zaten ruhen örgütlenmiş durumda, geriye de teknik-hukuki meseleler kalıyor. Onlar da halledilecektir. Şu anda türkoyundünyası grubunda meseleler netleştirilmeye çalışılıyor. Birileri doğrudan “başkan Mevlüt Dinç olsun” dedi. Erkan Bayol seçilecek başkanın şirket sahibi olmayan tarafsız biri olmasını önerdi. “Önce diğer kararları alalım, başkanı sonra seçeriz” diyenler oldu. GSGM’nin acilen başkanın belirlenmesini istediği söylendi… Mesajlaşmalar sürüyor…3 Responses to “TÜDOF: Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu kuruluş süreci”

  1. 1 ragnor

    Her ne kadar bu federasyonun varlığından oldukça ümitsiz olsam da gelişmelere dair birşeyler okuyabilmek güzel. Sonuçta hepimizi ilgilendiren konular. Ama ne yazık ki okuduklarım var olan endişelerimi gidermek yerine onaylar cinsten oldu. Umarım sonuç beni yanıltır ama Tib’den çok farklı bir kurum olmayacak gibi.

  2. 2 ibf

    Dediğin gibi, nihayetinde bir çıkar ortaklığı olacak. Ama bu ortaklığa giren çıkarların genişliği, o kurumu daha mantıklı bir tarafa çekebilir. TİB kadar yetkili de olamayacak hukukçuların söylediğinden anladığım kadarıyla…

  3. Hiç olmamasından daha iyidir, özellikle ilk adım olarak vergilendirmelere el atarlarsa çok güzel olur..


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: