“Dijital Oyunlar Federasyonu ülkemiz e-spor camiası ile birlikte şekillenmelidir”

15Tem11

Yapılan açıklamayı paylaşıyoruz:

***

Spor Genel Müdürlüğü bünyesinde Dijital Oyunlar Federasyonu kurulması ve ardından oyun sektöründe yaşanan tartışmaları dikkatle izlemekteyiz. 2 Temmuz tarihinde yapılan bilgilendirme toplantısının ardından e-sporlar konusunda yıllardır çalışmalar yürüten ve birçoğu ülkemizi yurtdışında temsil etmiş oyuncular, hakemler, teknik direktör ve organizatörler olarak bir araya gelip konuyu bir dizi toplantı ile değerlendirdik. Ardından Federasyon yönetimine talip olan gruplar, sektörün önde gelenleri ve SGM yöneticileri ile yoğun görüşmeler sürdürdük. Bir yandan önümüzdeki süreci tam olarak anlamaya çalışırken bir yandan da elimizden geldiğince çok paydaş ile fikir ve görüşlerimizi karşılıklı olarak paylaştık.

Bu çalışmalarımız sırasında gördük ki Federasyon’un yapısı ve görevleri konusunda sektördeki pek çok paydaş net bir bilgiye sahip değil. Bu sebeple görüşlerimizi kamuoyu ve sektör karşısında açıklamanın faydalı olacağını düşünüyoruz.

Öncelikle anlaşılmalıdır ki kurulmuş olan Federasyon oyunsektörünün geneline hizmet eden bir meslek birliği değil, ülkemizde elektronik sporların gelişimini destekleyen, düzenleyen, bu sporlarda aktif sporcu sayısının ve yurtdışı başarılarının artmasını hedefleyen bir kurumdur. Resmi bir kurum olması sebebiyle Federasyon’un devlet nezdinde bir iletişim noktası olması, ilerleyen dönemlerde sektöre pek çok farklı alanda fayda sağlaması bizlerin de beklentisidir. Fakat bu beklentimiz Federasyon adına bir görev değil ancak bir vizyon olmalıdır. Federasyon’un bu konularda üzerine görev alması Spor Genel Müdürlüğü yönetiminin onayına tabi olmak şartıyla ancak uzun bir süreç içerisinde mümkün olacaktır. Çünkü ülkemizde federasyonların tanımları ve görevlerinin ne olduğu statüler ve yönetmeliklerle belirlenmiştir.

Ülkemizde bir Dijital Oyunlar Federasyonu kurulmuş olması sektördeki tüm bireyleri ve tüm oyuncuları ilgilendirse de bu Federasyon aktif olduğu gün hayatı değişecek olanlar profesyonel oyuncular ve e-spor camiası olacaktır. Federasyon’un aktif hale gelip kendi kadro ve kurullarını oluşturduktan sonra önündeki en önemli meseleler ise elektronik sporlara yönelik mevzuatını süratle tamamlamak, oyuncu lisansları ve klüp katılımlarına yönelik süreçlerini belirlemek, kuruluşta geçerli olacak branşları tespit etmek ve en kısa sürede mevcut sporcu ve klüpleri bünyesine alırken, gelecek dönemde daha fazla sporcu yetiştirme ve klüp oluşturma konusunda ne gibi çalışmalar yapması gerektiğini planlamak olacaktır. GSGM yönetmelikleri gereği Federasyon’un yönetiminin görevde kalabilmesi için belirli KPI’ları yerine getirmesi gerekmektedir ve bunun için de bu çalışmalar elzemdir.

Biz bu konularda görevin, sözü geçen meselelerde deneyim ve bilgiye sahip e-spor camiasına düşeceğini inanıyoruz. Bu konularda Federasyon’umuza destek vermek için hep birlikte, her türlü görevi almaya da hazırız. Özellikle hakem, antrenör, turnuva, kulüp ve lisanslı sporcu yeterlilik şartları, bunların kayıt süreçleri, Federasyon bünyesinde yer alacak remsi branşlar, eğitim çalışmaları gibi teknik konular bu konuların uzmanı olan e-spor camiasının oluşturacağı alt kurullarca belirlenmelidir.

Ancak Federasyon’un sağlıklı işleyebilmesi için e-spor camiasının Federasyon’un alt kurullarının yanı sıra Yönetim Kurulu’nda da oyuncusu, antrenörü, hakemi ve organizatörü ile temsil edilmesi gerektiğine inanıyoruz. Ayrıca kurulacak Yönetim Kurulu’nda Federasyon kurulumu konusunda emek vermiş kişilerin, federasyonlar konusunda bilgili ve GSGM’nin güvenini kazanmış kişilerin, turnuvaların düzenlendiği oyunların fikri mülk sahiplerinin ve e-sporlar konusunda yayın yapan basının temsiliyeti de bizce şarttır. Federasyon’un önünde bugün görev olmayan ancak bir vizyon olarak koyacağı konularla ilgili olarakoyun geliştiriciler, internet kafe temsilcileri ve diğer alanlardan temsilcilerin de yönetimde yer alması büyük fayda sağlayacaktır. Ve bu temsilciler belirlenirken her grup kendisini temsil edecek kişiyi belirleme hakkına sahip olmalı, temsilciler yönetimce dikte edilmemelidir. Bizler ancak böyle geniş yelpazede bir yönetimle Federasyon’un arzu edilen başarıya kapı açabileceğine inanıyoruz.

Elbette oyun sektörünün gelişmesi, sorunlarının çözülmesi ve bu sektörde emek veren kişilerin çabalarının karşılığını daha fazla alması hepimizin ortak dileği. Ancak bu görevin aslen bir Federasyon’a düşmeyeceği, bu konularda gerçekten çaba harcamak istiyorsak bunun yolunun bir meslek birliği olduğu aşikardır. Bu konuda gösterilecek her çabaya bizler de elimizden geldiğince destek veririz. Ancak sektör olarak bir Federasyon kuruluşundan maddi beklentimiz olması ilk günden yapabileceğimiz en büyük yanlıştır. Sektör kendisini temsil edecek organları oluşturana kadar Federasyon’un devlet nezdinde bir adres olarak işlev görmesi ve ileride bir meslek birliği kurulsa bile sürekli olarak diğer kurumlarla bilgi paylaşımı içinde olması gerektiğine canı gönülden katılıyoruz. Ancak bu gereklilik ve bunun aciliyeti, kurulmuş olan Federasyon için birincil önceliğin bir spor dalı olarak bilgisayar oyunlarının gelişmesi olduğu gerçeğini değiştirmemelidir.

Bu süreçte üzerimize düşen görevleri yerine getirmek için her türlü çabayı göstereceğimizi tekrarlamak isteriz ve bizimle aynı vizyonu paylaşan herkesle ortak çalışmaya da hazırız. Bizler için konu kimin başkan olduğu değil nasıl bir Federasyon kurulduğu ve bu Federasyon’un profesyonel oyunculuğun gelişimine nasıl yön vereceğidir.

Bu vesileyle Türk Dijital Oyunlar Federasyonu’nun kurulması sürecindebugüne kadar emeği geçen herkese, başvuru sahiplerine ve Spor Genel Müdürlüğü’ne teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

Adeks Gaming Club adına Berkhan Ferizcan

Dark Passage takımı adına Ertuğ Okçuoğlu

Dark Passage Bayan Takımı Adına Naz Iraz Demir

Dreamhack Türkiye Temsilcisi Ayhan Selmo

ESL Türkiye Temsilcisi Damla Pınar Gök

ESL Türkiye Baş Hakemi Oğuz Kılıçarslan

ESWC Türkiye Temsilcisi ve WCG Global hakemi Serhat Bekdemir

Oyungezer Dergisi adına Tuğbek Ölek

Oyunguru ve Adeks Gaming Club adına Can Bilgiç

Starcraft oyuncuları adına Turushan Aktay

tGt takımı adına Can Duran ÜnalNo Responses Yet to ““Dijital Oyunlar Federasyonu ülkemiz e-spor camiası ile birlikte şekillenmelidir””

  1. Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: