GGJ 2012 Sonuç Bülteni

02Şub12

 

48 Ülke, 246 Merkez, 11214 Geliştirici, 2303 Oyun…

 

ODTÜ Teknokent ve ODTÜ Enformatik Enstitüsü işbirliği ile METUTECH-ATOM (Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi) tarafından düzenlenen “Global Game Jam 2012” (Yenilikçi Oyun Geliştirme Dünya Maratonu) etkinliği 27-29 Ocaktarihleri arasında tüm dünya ile aynı anda ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleşti. 48 ülkeden 246 Merkezde eş zamanlı olarak yapılan etkinlikte 11214 geliştirici 2303 oyun geliştirdi.

Oyun dünyasında önemli yere sahip bu dünya maratonuna, METUTECH-ATOM’un ve oyun sektörünün daimi destekçileri olan öncü bilişim ve teknoloji firmaları önemli katkılarda bulundu. Maraton boyunca çıkacak oyunların geliştirilmesi için Crytek, Taleworlds ve Peak Games gibi oyun firmalarının yanı sıra Koç Sistem network, Sony Eurasia, Kingston, Microsoft Türkiyeile Intel donanım desteğinde bulunarak maratona ciddi katkı sağladılar. Ayrıca öğretim üyeleri, firma temsilcileri ve medya katılımcılarının oluşturduğu yaklaşık 50 kişilik jüri geliştiricilere destek verdiler.

Etkinliğin ilk günü, METUTECH- ATOM’un Ankara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Dijital Oyun Kümesi Kapasite Geliştirme” projesinin açılış toplantısından sonra Pixofun CEO’su Ergun Güvenç ve Sava Transmedia CEO’su Alain Tascain genç oyun geliştiricilerle deneyimlerini paylaştılar.

 

Etkinliğin ikinci gününde Crytek’ten Teknik Mühendis Scott Fitzgerald’ın katılımcı olduğu, CryEngine 3 ile oyun geliştirme konusunda bir atölye çalışması düzenlendi.

 

Bu yılın teması kendi kuyruğunu yiyen bir yılan resmiydi

 

 

 

Etkinliğin en heyecanlı bölümlerinden biri olan temanın açıklanmasıyla maraton başlamış oldu. Senaristten görsel tasarımcıya, yazılımcıdan ses/müzik yapımcısına kadar pek çok farklı disiplinden 83 geliştirici, 20 grup oluşturdu. 48 saat içinde 21 oyungeliştirildi.

METUTECH- ATOM tarafından dördüncü defa düzenlenen bu maratonun sonunda geliştirilen oyunların sunumlarını izleyen jüri, dereceye girenleri belirledi: “Nandeska” grubu “Ruhi the Loopy” oyunuyla birinci oldu. “’Mazing” ekibi “I-Maze” oyunuyla ikinci, “Snake Jack” ekibi ise “Rolling Snake” adlı oyunlarıyla üçüncü oldu.

Oyunlarımıza http://globalgamejam.org/og/games/16973/list  adresinden ulaşabilirsiniz.

 

METUTECH-ATOM ODTÜ Teknokent Galyum Blok 06531 ODTÜ-Ankara

+90 312 210 6400 –134 /  www.ggjturkey.orgNo Responses Yet to “GGJ 2012 Sonuç Bülteni”

  1. Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: