Gürcan Serbest Röportajı

01May12

– Gürcan Serbest kimdir? Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

Daha öğrenecek çok şeyi olan nacizane bir oyun programcısıyım. Civilization of Ottoman projesinin proje yöneticiliği ve yazılım geliştiriciliğini yürütüyorum. Türkiye Oyun Geliştirici Öğrenciler Grubu’nunda kurucularından birisiyim. Bu sektörün geleceği olan gençlerle nacizane bilgilerimi paylaşmaya özen gösteriyorum.

– Son dönemde hem oyun etkinliklerinin sayısında, hem de üretilen yapımların sayısında bir artış gözlemliyoruz. Türkiye’deki oyun sektörünün genel durumu hakkında görüşleriniz nelerdir?

Türkiye’de insanların oyunlarla ilgilenmeye başlaması gerçekten çok güzel. Kendi çevremdede oyun yapımlarına ilginin artması beni heyecanlandırıyor fakat özellikle bu işe yeni başlayan genç arkadaşlarımın sağlam temeller üzerinde değilde uçuk hayaller üzerine bu işlere başladığını görüyorum. Bu arkadaşların doğru yönlendirilmesi gerektiğine inanıyorum.

– Aldığınız üniversite eğitiminin oyun tasarımına ne gibi katkıları oldu/oluyor?

Benim üniversite eğitimim oyun tasarımına üzerine bana hiç bir katkısı maalesef olmadı. Sadece hocalarım çok idealist insanlar olduğu için çok şanslıyım. Üniversite hayatımda oyunlar üzerine belki en önemli kazanımım hocalarımın bana azmin önünde hiç bir engel olmadığını aşılamış olmalarıdır.

– Hem profesyonel olarak “Civilization of Ottoman” projesi üzerinde çalışmaya devam ediyorsunuz. Bağımsız olarak bir projede çalışmanın avantajlarından ve dezavantajlarından söz edebilir miyiz?

Bağımsız bir projede çalışmak gerçekten heyecan verici fakat bir o kadarda zor. Tüm herşey oyunu geliştiren ekibin omuzlarında bulunuyor. Maalesef genellikle türk yatırımcılar oyun sektörüne uzak oldukları için maddi olarakta kendinizi yalnız bulabiliyorsunuz. Kickstarter gibi fonlarda ülkemizde gelişmediği için bu maddi yalnızlık gitgide artıyor. Avantajı ise projenizi geliştirmekte tamamen özgürsünüz yatırımcının veya yapımcının dırdırından tamanen uzak bir şekilde projenizi özgürce geliştirebiliyorsunuz.

– Sizi oyun tasarlamaya iten şey nedir?

Oyunlar herşeyden önce oyunculara kendilerini sunulan dünyayı istedikleri gibi şekillendirme fırsatı sunuyorlar. Bu bence önemli bir faktör. Beni oyun tasarlamaya iten en önemli etken sanırım buydu. Önümde 3 boyutlu sonsuz bir uzay var ve ben neyi istersem o uzayda benim şartlarıma ve isteklerime göre oluyor bu beni hala heyecanlandıran oyun yapımcılığının en güzel yanı!

– Yakında oyuncular sizden ne tür yenilikler duyacak?

Güzel çalışmalarımız var. Civilization of Ottoman için yakında güzel haberlerimizi kullanıcılarımızla paylaşacağız. Bunun dışında ekibimizin büyük bir kısmı Civilization of Ottoman’ı tamamlamak ve devam serileri için hala çalışmaya devam ediyorlar. Özellikle Dennis , Stefan ve Philipp şu an oyun farklı bir türde Civilization Of Ottoman oyunu dünyasını tasarlamak üzerine çalışmalara başladılar. Fatih’te senaryosunu yazıyor. Gerçekten güzel bir oyun olacağa benziyor. Bizim sanırım yolumuz epeyce bir süre tarih oyunları ile devam edecek.

Teşekkürler!No Responses Yet to “Gürcan Serbest Röportajı”

  1. Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: