Sınıf Mücadelesi – Oyun

23May13

191b

Bertell OLLMAN (Çeviri: Sevda UĞUR GÜNSELİ)
Fiyatı: 55.00 TL   Kaynak: Yordam Kitap
Sınıf Mücadelesi, içinde yaşadığımız toplumun gerçeklerini yansıtan, eğitici olduğu kadar eğlenceli de olan alternatif bir masa oyunudur. Yetkin bir felsefeci ve siyaset bilimci olan Bertell Ollman’ın 1978 yılında geliştirdiği oyun; iki, dört veya altı oyuncu tarafından oynanabiliyor; Turnuvalarda daha fazla sayıda insan tarafından oynanması da mümkün.

Marksist anlayışla geliştirilmiş ilk masa oyunu olma özelliği taşıyan Sınıf Mücadelesi’nin İngilizcenin yanı sıra Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca versiyonları da üretilmiş, oyun tüm dünyada 500 binden fazla satmıştır.

Sınıf Mücadelesi oyununda, içinde yaşadığımız kapitalist toplumun gerçeklerine uygun olarak, mücadele sınıflar arasında sürer ve oyuncular sınıfları temsil ederler. İşçiler ve Kapitalistler, temel sınıflardır ve oyunu sadece bu iki sınıftan biri kazanabilir. Köylüler, Küçük Esnaf, Beyaz Yakalılar ve Öğrenciler ise temel sınıflardan biriyle ittifak yaparak zafere ortak olabilirler. Oyunda amaç devrim yapmaktır. O zamana dek, farklı oyuncular tarafından temsil edilen sınıflar oyun tahtasının çevresinde ilerler; yol boyunca ittifaklar kurar ya da bozar; seçimlerin ve genel grevlerin sonuçlarını belirleyecek olan Güç ve Zayıflık biriktirirler…

Oyun, her yaş ve düzeyde meraklılar tarafından oynanabilecek şekilde düzenlenmiştir. Yalın kuralların geçerli olduğu “Başlangıç” düzeyi, ilk başlayanlar ve çocuklar içindir. Daha karmaşık stratejileri uygulamak isteyenler için “Tüm Kurallar” geçerlidir. Oyunun topluca oynandığı durumlarda ise “Turnuva Kuralları” uygulanır. Bu özellikleriyle oyun; az sayıda kişiyle veya gruplar halinde evde, büroda, okulda, grev çadırında, piknikte, kampta oynanabilir.

Okurlarımız oyunu doğrudan yayınevinden de temin edebilecekler. Bu durumda, etiket fiyatı 55 TL olan oyun, doğrudan yayınevinden satın alan okurlara kargo da yayınevine ait olmak üzere 35 TL‘den gönderilecektir.

Oyunu banka havalesi yoluyla satın almak için Yordam Kitap hesabına (T. İş Bankası Cağaloğlu Şubesi, Şube Kodu: 1095, Hesap No: 0836396, IBAN: TR54 0006 4000 0011 0950 8363 96) 35 YL aktarıp, adresinizi e-mail veya telefonla yayınevine bildirdiğinizde oyun aynı gün içinde kargoya verilecektir.

Ödemenizi kredi kartıyla yapmak istediğinizde telefonla veya e-postayla talebinizi yayınevine bildirmeniz yeterlidir. Görevlilerimiz sizinle bağlantı kurup en güvenli şekilde kredi kartınızdan tutarı tahsil edeceklerdir.

Oyunu, ayrıca, iş ortağımız İdefix‘ten, Idefix koşullarında satın alabilirsiniz…

Oyunla ilgili bazı malzemeleri aşağıdaki linklerden ücretsiz temin edebilirsiniz:

Kılavuz

İttifak Kartları

Varlık ve Borç Kartları

Orijinal Ad : Class Struggle
Kitap No : 191
ISBN : 869 741 801 87 14
Sayfa Sayısı : 0
Baskı : 1. Baskı, Mayıs 2013, İstanbul
Editör : Erkin ÖZALP
Yayın Yönetmeni : Hayri ERDOĞAN
Kapak Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
İç Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
Sayfa Düzeni : Gönül GÖNER-Tuğçe TURCAN
Baskı : Onur Oyuncak


No Responses Yet to “Sınıf Mücadelesi – Oyun”

  1. Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: