Oyun Geliştiriciler Uyanıyor

09Tem13

Elif Buğdaycıoğlu’nun Game Developers @ Turkey grubuna gönderdiği mesajı paylaşmak istedim – barış

Merhaba kızlar! diye başlamak istedim mesaja… Nedeni birazdan…

Bu yıl GDC’nin bir akşam kutlaması sırasında “son damla” etkisinin yaşanmasıyla birlikte, video oyunlarındaki ayrımcı, seksist, homofobik ve belli bir kesimi hedef alarak küçük düşürme gibi saldırgan davranışlara dair yoğun tartışmalar başladı. Daha önce de konuşuluyordu elbette, ama GDC’nin bahsettiğim kutlaması sırasında IGDA tarafından seksi hatunlarla direk dansı (pole dance işte aman) şovu başlatılınca ipler koptu. IGDA kadın kolunun başındaki Brenda Romero istifayı basar basmaz hepimizi ses çıkarmaya çağırdı. Olay seksi hatunlarda değildi. Olay, bunun E3’te değil GDC’de IGDA tarafından yapılmasıydı. IGDA’nın savunduğu bazı değerlere kendi kendine karşı çıkmasıydı.

Bu kopmayla birlikte diğer konular da tekrar masaya yatırıldı. Oyun sektörünün körüklemesiyle genç kuşakta görülmeye başlanan radikal homofobi ve ayrımcılık konuşuldu. BU konuşmaları destekler şekilde oyunculardan küfür ve saldırganlık içeren yorumlar geldi. Bu yorumlar da konuşuldu. Sadece menopoz teyzeler falan değil, güçlü adamlar, güçlü kadınlar ses verdi. Hem insan hakları savunuldu, hem insan ayrımcılığına karşı çıkıldı.

Ben her zaman oyunların ana ve en baba amacının eğlence (deneyim) olduğunu savunanlardanım. Ama bu demek değildir ki eğlence uğruna her yol mübah. Oyunların deneyim olduğundan bahsediyoruz. Bir dünyaya girmek insanı nasıl etkiler, nasıl geliştirir, nasıl değiştirir biliyoruz. E kazanın ölebileceğine de inanmak gerekebilir bazen.

Hiçbirimizin oyun geliştirirken kutsal ve ulvi ve sosyal ve politik ve sosyolojik bir misyonu olduğunu düşünmüyorum. Ama bu insan haklarını göz ardı etmek veya göz ardı edilmesine destek çıkmak anlamına gelmese gerek.

19 Haziran’da Samanta Allen, oyun inceleme sitelerinin önde gelenlerine bir çağrı yaptı. Çağrısı cevap da almaya başladı. Aşağıda Samantha’nın yazısını paylaşıyorum.

Erkek dolu bir sektörde bir saniye bile olsun kendisini azınlık olarak görmemiş, ortamda küfür edildiğinde şşş diye sinir kusup “bayan”lık yapmaya çalışmamış, abi naber diyene her zaman iyidir abi diyip bunu samimiyet olarak almış, herhangi bir toplaşmada naber beyleeer dendiğinde tüm beyleeerle birlikte iyidir demeyi eğlenceli bulmuş bir oyun tasarımcı kadın olarak

hepinize sevgiler kızlar! ;)

An Open Letter to Games Media

A Note on Kotaku

Kaynak

mirrNo Responses Yet to “Oyun Geliştiriciler Uyanıyor”

  1. Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: