GGJ 2014

03Şub14

Türkiye’de oyun geliştiriciliğinin her geçen gün biraz daha sektör olma yolunda ilerlediği şu geçiş döneminde jam’lerin önemi  yadsınamaz çünkü jam’ler kültürel bir olgu olarak eğitim sistemine yansıyan kolektif çalışma eksikliğini gidermemizi sağlayabilecek en önemli etkinliklerden biri, hatta belki de en önemlisi.

Bu etkinlikler sayesinde aynı amaç doğrultusunda kendine hedef koyan birçok kişi bir araya gelme fırsatı elde ediyor ve 48 saat boyunca bir takım olmanın gerektirdiği görevleri üstlenmenizi sağlıyor ve aynı atmosferi teneffüs etmeniz için gerekli koşulları oluşturuyor. Oyun tasarımının beraberinde getirdiği çok yelpazeli mozaik, farklı enstrumanların oluşturduğu ahenk ile yaratıcı çalışmaların ifade edilmesini sağlıyor. ‘Üretim’in az olduğu bu topraklar için Global Game Jam 2014, nadir bulunan bir taş niteliğinde. Ali Batı ile daha önce yaptığımız röportaj, bu konunun altını çiziyordu.

GGJ etkinliği, Türkiye’de ilk yapıldığı 2010 yılından beri gelişmeyi başardı. İstanbul’da Bahçeşehir ve Özyeğin Üniversitesi, Ankara’da ODTÜ, İzmir’de İzmir Ekonomi Üniversitesi, Doğu Akdeniz Üniversitesi ve Eskişehir ile Elazığ şehirlerinde yapıldı.

BUG kapsamında geliştirilen oyunlara şu linkten: http://globalgamejam.org/2014/jam-sites/ggj-istanbul-bug/games
ODTÜ kapsamında yapılan oyunlara ise bu linkten: http://globalgamejam.org/2014/jam-sites/atom/games ulaşabilirsiniz.

GGJ 2014’ün teması “Şeyleri olduğu gibi değil, olduğumuz gibi görürüz” idi ve bu kapsamda birçok farklı yapım geliştirildi. Bahçeşehir’de geliştirilen oyunlar arasında önplana çıkan bir dijital oyun değil; ‘Hangimiz’ adlı kart oyunu oldu. Bunların haricinde Platon’un mağara alegorisini işleyen Antrum oyunu da göze çarpan yapımlar arasındaydı.

ATOM’da ise Color Thief, Light Fantastik ve Kinect ile geliştirilen ‘Project Kuzey Yıldızı’ ilgi çeken yapımlar arasında.

Bunlar haricinde ODTÜ Oyun teknolojileri ve animasyon yüksek lisans öğrencisi Tarık Kaya, bu sene değişiklik yapıp GGJ’ye Hollanda’da katılmak istemiş ve oradaki ekibiyle oluşturduğu Dongli adlı oyun da kesinlikle oynanmayı hak ediyor.No Responses Yet to “GGJ 2014”

  1. Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: