Türkiye’de İlk Defa Dijital Oyun için Hack-Hile Programı Yayımlamanın Bilişim Suçu Olduğuna Karar Verildi

03Haz14

Yazan: Fusun S. Nebil

Joygame oyun firmasının, Wolfteam isimli oyununda kullanılmak üzere hack ve hile programı yayınlayan ve dağıtan http://www.wtsuperhack.net sitesi ve sitenin sahipleri hakkında bilişim savcılığına yapmış olduğu şikayet sonrasında; başlatılan soruşturmada site sahibi ve yayıncısı tespit edilerek ifadesi alındı, bilgisayarlara ve veri taşıyıcılarına el konuldu; yapılan incelemede, CK isimli kişinin hackhile programları üreten ve yayan web sitesinin yöneticisi olduğu tespit edildi. Joygame Hukuk Müşaviri Dr. Mete Tevetoğlu, Joygame’in hack-hile gibi 3. Parti programlarla mücadele için başlattığı ve takip ettiği diğer soruşturmaların ve açılmış davaların da yakında sonuçlanacağını belirtti. Dr. Tevetoğlu hack-hile programlarını üreten, yayan veya dağıtanların aleyhine, ceza davalarını takip eder şekilde, tazminat davalarının da açılacağını belirtti.

Türk hukuku ilginç bir karara imza attı. Bir dönem Erzurum’da küçük Musa’nın ölümüne de neden olan oyun hırsı[1], Türkiye’de ilk defa cezalandırıldı. Dijital oyunlar için hack-hile programı yayınlamanın bilişim suçu olduğuna karar verildi.

Joygame oyun firmasının, Wolfteam isimli oyununda kullanılmak üzere hack ve hile programı yayınlayan ve dağıtan http://www.wtsuperhack.net sitesi ve sitenin sahipleri hakkında bilişim savcılığına yapmış olduğu şikayet sonrasında; başlatılan soruşturmada site sahibi ve yayıncısı tespit edilerek ifadesi alındı, bilgisayarlara ve veri taşıyıcılarına el konuldu; yapılan incelemede, CK isimli kişinin hackhile programları üreten ve yayan web sitesinin yöneticisi olduğu tespit edildi.

Sitede yayınlanan hack-hile programları ve sanığın konuyla ilgili tüm bilgi ve verileri ile tüm kullanıcı adı ve şifreleri çıkartıldıktan sonra savcılık tarafından düzenlenen iddianame ile ceza davası açıldı ve yapılan yargılama sonunda; İstanbul 5. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından, sitede yayınlanan ve kullanılan hack-hile programları ile Joygame’in Wolfteam oyununda bilişim suçu işlendiğine karar verildi.

Bu karar kapsamında sanık hakkında “Bilişim Sistemindeki Verilen Bozulması” suçunu işlediğine ve hapsine karar verildi. Haberimizin yayınladığı tarihte karar kesinleşmiş durumda.

Joygame Hukuk Müşaviri Dr. Mete Tevetoğlu, Joygame’in hack-hile gibi 3. Parti programlarla mücadele için başlattığı ve takip ettiği diğer soruşturmaların ve açılmış davaların da yakında sonuçlanacağını belirtti. Dr. Tevetoğlu hack-hile programlarını üreten, yayan veya dağıtanların aleyhine, ceza davalarını takip eder şekilde, tazminat davalarının da açılacağını belirtti.

Joygame Dijital Oyunlarda Hack ve Hile Programları için Hukuki Mücadele Yapıyor

Dr.Tevetoğlu sözlerine şöyle devam etti :


“Joygame’in dijital oyunlarda hack ve hile programlarını üreten, yayan ve kullananların hukuka aykırı eylemlerine karşı hukuki mücadelesine ara vermeden devam ediyor. Dijital oyunlarda kullanılan ve oyunların kurallarının ihlal edilmesine, oyuncular arasında eşitliğin bozulmasına yol açan hack veya hile gibi 3. parti programlarının üretilmesi, yayılması ve kullanılması Türk Ceza Kanunu anlamında Bilişim Suçu niteliği taşıyor. Bu eylemler aynı zamanda 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu anlamında eser üzerindeki hakka tecavüz ve 556 sayılı Markaların Korunması Hakkındaki Kanun Hükmünde Kararname anlamında marka hakkının ihlali olarak kabul ediliyor ve yasalar tarafından hem tazminat olarak hem de hapis cezaları ile çok ağır şekilde cezalandırılıyor.

Joygame, oyunlarına yönelik her tür ihlalde olduğu gibi bu tür 3. parti programların kullanımı ile oyuncuların arasında adaletsizliğin oluşmasına, oyunun kodlarının ihlal edilmesine, bilişim suçu işlenmesine ve bu sayede haksız menfaat elde edilmesine karşı hukuki yollara başvuruyor ve başvurmaya devam ediyor.

Joygame tarafından, bilişim savcılığına yapılmış olan başvurular ile ülkemizde dijital oyunlar alanında hack veya hile programlarını yazan, yayan, kullanan, yayınlayan, satan veya dağıtanların aleyhinde açılan davalar sonuçlanmaya başladığı bildiriliyor.

Buna göre Joygame hack veya hile programlarını üretmek, dağıtmak, kullanmak veya kullandırmak eylemleri hakkında verilmiş İLK mahkumiyet kararının alınmasında da öncülük etti. Bu kararın, diğer davaların da hızlı bir şekilde sonuçlanması bakımından son derece önemli bir emsal kararın verilmesini sağlamış olduğu not ediliyor.

Emsal niteliği taşıyan bu karar ile bilgisayar oyunlarında kullanılmak üzere hack veya hile gibi 3. Parti programların üretilmesinin, yayınlanmasının, kullanılmasının veya dağıtılmasının Türk Ceza Kanunu anlamında ‘Bilişim Sistemindeki Verileri Bozma Suçunu’ oluşturduğu karara bağlanarak sanık/sanıklar hakkında hapis cezası verilebileceği görülmüş oldu.

Yine oyunlarda oyuncuların sahip oldukları hesapların veya karakterlerin hukuka aykırı şekilde elde edilmesi yani kabaca çalınması veya bu amaçla yazılım geliştirmek yahut kullanmak TCK kapsamında bilişim suçu olarak kabul edildi.

Dijital oyunlar için hack-hile programları kullanan ya da yayanların da dikkat etmesi lazım. Gördüğünüz gibi karar sadece üretenleri kapsamıyor.

Kaynak: http://www.turk-internet.com/portal/yazigoster.php?yaziid=46998No Responses Yet to “Türkiye’de İlk Defa Dijital Oyun için Hack-Hile Programı Yayımlamanın Bilişim Suçu Olduğuna Karar Verildi”

  1. Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: