Spilvaerk: Danimarka’daki İlkokul Öğrencilerine Oyun Tasarım Atölyesi

24Tem15

Geçtiğimiz Mayıs ayında Danimarka’nın Kaptajn Johnsens Skole okulunda IT University of Copenhagen’ın Oyun bölümü öğrencileri bir atölye çalışması düzenledi. 5 gün süren bu atölye çalışmasının ben ancak son gününe katılabilmiştim. Atölyenin eğitim ve öğretim kısmına tanık olamadım fakat ilkokul 4. sınıf öğrencileri tarafından grup olarak geliştirilen çalışmaları görme fırsatım oldu. Oyunları geliştirmek için MIT’nin sunduğu scratch adlı platformu kullanmışlardı ve dürüst olmak gerekirse geliştirilen yapımlar karşısında şaşırmıştım. Şahsen arkadaşlarımın işi bu kadar ciddiye alıp 10 veya 11 yaşındaki çocuklara bu kadar yoğun bir eğitim vermesini beklemiyordum. Atölye için ayrılan duvarlara baktığınızda Scrum tabloları, moodboard’lar, TODO list’ler her tarafı kaplamıştı.

O yaştaki çocukların bu kadar zorlanması ne kadar doğru bilmiyorum ama atölyenin verimli geçtiği kesindi. Bir grup 10 seviyeli bir labirent oyunu, başka bir grup ritm tabanlı ve unicorn kontrol ettiğiniz bir platform oyunu geliştirmişti. Çocuklar da yaptıkları işten gurur duyuyorlardı. Ekiplerdeki görev dağılımı da oldukça profesyoneldi. Ekipler 5’er kişiden oluşuyordu ve hemen hemen her ekipte 2 programcı, 2 grafik tasarımcı ve 1 ses/müzik tasarımcısı bulunuyordu.

Atölyeye getirebileceğim tek eleştiri ise etkinliğin çok “ciddiye” alınmış olmasıydı. Etkinlik biraz daha “playful” olabilirdi, yani çocuklar 10 seviye geliştirmek yerine tek seviye geliştirip daha eğlenceli bir deneyim sunmaya odaklanabilirlerdi. Gözlemlerim bana bunun aksinin gerçekleştiğini, çocukların adeta bir prodüksiyon hattına sokulup 9-5 saatleri arası çalıştırıldığını gösterdi. Scrum metodolojisinin kullanımını daha yüksek lisansta yeni öğrenmiş birisi olarak o yaştaki çocuklara bunun gösterilmesi bana biraz tuhaf geldi.

Benim çocuklarla nasıl iletişim kurduğumu sorabilirsiniz. Nitekim oraya ilk gittiğimde arkadaşlarım beni bir grubun başına oturttu ve geri bildirim vermemi istedi. Az da olsa dancam var fakat bir projeye yorum yapabilecek kadar değil. Nitekim danimarkalı çocuklar beni bir kez daha şaşırttı ve dertlerini anlatacak kadar ingilizce konuşarak projelerinden söz ettiler. O yaştaki çocukların hem oyun yapımını öğrenmeleri, hem de ingilizce konuşmaları Danimarka’nın eğitim konusunda ne kadar ileri düzey bir ülke olduğunu bana bir kez daha kanıtladı. Kurumun bir devlet okulu olması da cabası.

Sizce tüm bunların Türkiye’de olması çok mu zor? Şu an için belki evet fakat bu değişemeyeceği anlamına gelmiyor. Kaynaklarımız olmasına rağmen maalesef yanlış yerlere yatırılabiliyor. Özel okullarda bile kapıların estetik güzelliği eğitim kalitesinden daha öncelikli olabiliyor. Yüzeysel kalan ve 21. yy’a uymayan zihniyetler ve vizyonlar, yalnızca bugünü değil geleceğimizi de zehirliyor. Oyun tasarımı gibi atölyeler yalnızca oyun üretmenin değil, aynı zamanda analitik ve algoritmik düşüncenin de öğretildiği, içinde yaşadığımız bilişim çağında gereken niteliklerin kazanıldığı faaliyetler.

Dünya vatandaşı olmak maalesef söylemekle yeterli olmuyor. Diğer ülkelerin neler yaptığını sadece eğitim alanında değil; diğer sektörlerde de takip etmek, buna göre güncel politika üretebilmek ve zihniyetleri şekillendirmek gerekiyor. Rekabet etmek istiyorsak bu şart. Yoksa diğer seçenek tabii ki daha kolay: Olanı ithal edelim, üretmeden tüketelim ve bağımsızlığımızı başkalarının eline devredelim. Belki de başkalarının bizim yerimize geleceğimizi düşünmesi daha kolaydır?

Spilvaerk ile ilgili detayları bu siteden öğrenebilirsiniz.

Reklamlar


No Responses Yet to “Spilvaerk: Danimarka’daki İlkokul Öğrencilerine Oyun Tasarım Atölyesi”

  1. Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: