Dijital Detoks Şart (!): Psikeart “Bağımlılık” Dosyası Üzerine Notlar

02Mar16

dijital-detoks-nedir-nasil-yapilir-b1_640x360Yazar: Pelin Koç

Psikeart dergisinin geçtiğimiz sayısı bağımlılık konusunu ele alıyor. Dergide bağımlılık; iktidar, alkol ve madde kullanımı, kumar, ilişkiler, kadın ve teknoloji gibi pek çok farklı eksende inceleniyor. Bu sayıda, hızlı bir ilerleme içerisinde olan teknolojik gelişmelere farklı başlıklar altında yer verilmişse de özellikle “’21. Yüzyılın afyonu sosyal medya” başlıklı makale, doğrudan bağımlılık ve sosyal medya kullanımı arasındaki ilişkiye odaklanmakta. Bu yazıda özellikle bireylerin günlük yaşamlarında sürekli olarak akıllı telefon kullanıyor olmaları ile sosyal medya bağımlılığı arasında bir ilişki kuruluyor. Bu ilişki bir yandan tüketim kültürünün bir ürünü olarak eleştirilirken diğer yandan da akıllı cihazların ve sosyal medyanın kişiyi gerçek yaşamdan uzaklaştırdığı, bireylerin kendilerini ifade biçimlerini yüzeyselleştirdiği, onları “selfie’ vb. pozlara hapsederek özgünlükten uzak yapay bir dünyaya mecbur bıraktığı, bu nedenle hafızayı körelttiği ve yaratıcılığın altını oyduğu için kınanıyor. Bu bağlamda, Heidegger ve Shopenhauer gibi düşünürlerin görüşlerinden yola çıkılarak bireylerin var olmayı unutma çabası ile başkaları tarafından beğeni görme isteklerinin boyutu tartışılıyor.

Yazıda sosyal medyaya olan bağımlılık, kişinin idealindeki yaşantıyı sanal hikâyeler aracılığıyla deneyimlemeye çalıştığı bir sürü psikolojisi olarak yorumlanıyor. Aynı zamanda meselenin dijital gözetim boyutu da yazı kapsamında ele alınıyor. Buna bağlı olarak, sosyal medya kullanıcılarının dijital ortamdaki verilerinin analiz edilerek, dijital kimliklere özel reklamların bireylerin yaşamları açısından sağlıksız sonuçlar doğuracağı belirtiliyor.

Derginin içeriğindeki diğer yazılar genel olarak bağımlılığın kişiden kişiye göre farklı şekilde tanımlandığı üzerinde duruyor. Bağımlılık üzerine farklı yaklaşımların da ele alındığı bu sayıda sıklıkla dijital bir bağımlılık vurgusu yapılmakta. Zira dijital bağımlılık, bir süredir büyük bir akademik kitle tarafından davranışsal bağımlılık olarak kabul ediliyor. Bunlarla bağlantılı olarak, bağımlılığın yeni görüngülerinin ortaya çıktığı ve bu nedenle bağımlılığa daha felsefi bir perspektiften bakılması öneriliyor. Çok açık ki benimsenmesi istenen bu yeni perspektif, bağımlılıkla mücadele bağlamında düşünülüyor. Oysa bağımlılık kavramının yeni medyaya karşı yol açtığı indirgemeci yaklaşımın da yol açacağı sorunların neler olabileceği de aynı oranda hesaba katılmalıdır – her ne kadar dijital gözetimin gözlerini üzerimizden çekmeye niyeti olmasa da.No Responses Yet to “Dijital Detoks Şart (!): Psikeart “Bağımlılık” Dosyası Üzerine Notlar”

  1. Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: