e-spor Pazarının Yeni Oyuncusu: Gamer Sensei

18Haz16

Yazar: Pelin Koç

Online video oyunları ile ilgili her geçen gün farklı gelişmeler yaşanıyor. Bunlardan en başat olanları ise kuşkusuz oyun endüstrisinde gerçekleşmekte.  Özellikle e-spor pazarı, oyun endüstrisinde yoğunlukla yatırım yapılan alanlardan biri haline geldi. Türkçe’de “Oyuncu Antrenörlüğü” olarak adlandırılabilecek Gamer Sensei, bu alanda ortaya çıkan ve oyun endüstrisinin büyümesine ivme kazandırması kaçınılmaz görünen bir oluşumdur.

 

gamersensei

Gamer Sensei açılış sayfası

Bostinno.streetwise.co adlı internet sitesinde yayınlanan metin,  Gamer Sensei’nin oyun endüstrisinin olgunlaşması ve gelişmesi açısından girişimciler için sahip olduğu değere vurgu yapıyor. Bu ise milyonlarca oyuncunun para kazanabilmek için mücadele edeceği yeni bir iş kolu için pek çok fırsatın ortaya çıkacağı anlamına geliyor.  Bununla birlikte, SuperData’nın verilerine göre, rekabete dayalı oyunlarda pazarın kapasitesinin iki yıl içinde iki katından daha fazla bir artış olması bekleniyor.

Metne göre, Cambrigde’de yeni bir girişim olarak ortaya çıkan Gamer Sensei, Accomplice ve Boston Seed gibi firmaların öncülüğünü yaptığı bir platform. Sigma Prime, FJ Labs, Corigin Ventures gibi isimler de platformda pay sahibi olan diğer yatırımcılar arasında yer alıyor.

Metinde Gamer Sensei kısaca, algoritmik tabanlı ve oyuncuları antrenman yapabilmeleri için “sensei”ler [antrenör] ile eşleştirerek onların idman yapmalarını olanaklı kılan bir platform olarak açıklanmakta. Oyun içerisindeki seviyesi ne olursa olsun, her oyuncu Gamer Sensei’ye ücretsiz olarak katılabiliyor. Ancak senseiler ile yapılan eğitimler için saatlik ücret alınıyor. Bu eğitimlerin maliyeti ise senseiden senseiye değişim gösteriyor.

Gamer Sensei, William Collis, Rohan Gopalds ve Jiapeng Ji tarafından, “Hearthstone” adlı oyunda bizzat yaşadıkları mağlubiyetlerinin bir sonucu olarak kurulmuş. Oyun içerisindeki becerilerini ne şekilde geliştirecekleri konusunda zaman açısından etkin ve açık bir yöntem bulma sorunu yaşamalarının ardından bu “mastery platform” [ustalık platformu]’nu kurmaya karar vermişler. Böylece oyuncuların, beceri düzeyleri ve diğer ihtiyaçları ile ilintili olarak senseilerle bağlantıya geçmeleri sağlanmış. Bunun yanında, platform algoritmik biçimde tasarlanarak her maçın uygun şekilde gerçekleştiğinden emin olmak istenmiş.

2372631-warrior-vs-warlock

Heartstone oyunu

BostonInno ile yapılan bir röportajda Collis ve Gopalds platformun iki ay önceki beta sürümü ile şimdiden yüzlerce senseinin ve binlerce oyuncunun ilgisini çektiğini belirtmiştir. Şu an için kurucular açısından platformun büyümesi odak konusu olarak görülmekteyken, Gamer Sensei’nin e-spor endüstrisindeki görünürlüğünü artırmaya yönelik çalışmalar da sürdürülüyor. Bu nedenle Gamer Sensei, NRG e-sports ile bir ortaklık başlatmış durumda. Ayrıca TeamLiquid.net’e göre kazancı 52.200 doları bulan profesyonel oyuncu Cong “StrifeCro” Shu ile halihazırda bir ortaklıkları bulunuyor.

Boston Seed Capital’ın ortağı Peter Blacklow, Gamer Sensei hakkında, “e-spor, dünya çapında milyon dolarlık bir endüstri ve hem yeni hem de deneyimli oyuncular en iyi şekilde rekabet edebilmek için daima fazladan avantaj sahibi olmak isteyecektir” açıklamasında bulunmuştur.

NRG e-sports’un kurucu ortaklarından Andy Miller, “sayısızca iddia ve rekabetçi oyuncuları sunulan sayısızca hizmet bulunuyor. Fakat az sayıda araç etkililik sağlamak amacı ile numara ve sayılara dayanıyor.” açıklamasını yaparak sözlerine, Gamer Sensei ile olan ortaklıklarının NRG e-sports açısından son derece memnuniyet verici olduğunu belirten cümlelerle devam etmiştir.

Collis’in, “ Oyuncuların daha fazla kazanmayı deneyimlemesini sağlayarak onlara destek olmak istiyoruz bunun büyük bir pazar olduğunu düşünmemizin nedeni bu.” sözleri ile ifade ettiği gibi oyuncuların kazanma becerisini artırmanın yeni yolları hızla gelişiyor. E-spor endüstrisine benzer amaçlarla yatırım yapan firmalar var oldukça, oyun endüstrisinin devasalığı varlığını korumaya devam edecek gibi görünüyor. Bu ise dijital oyunların bir üretim alanı olarak ele alınmasının ne kadar elzem olduğunu bize bir kez daha hatırlatıyor.

Kaynak: http://bostinno.streetwise.co/2016/06/09/esports-startup-gamer-sensei-raises-2-3m-from-accomplice-boston-seed/No Responses Yet to “e-spor Pazarının Yeni Oyuncusu: Gamer Sensei”

  1. Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: