Yeni Medya Eski İnsan: Dijital Oyunlar – 27 Haziran 2016

25Haz16

Bu bölümde Kopenhag IT Üniversitesi Oyun Tasarımı bölümünde yüksek lisans eğitimine devam eden Kemal Akay konuğumuz olacak. Akay, genel olarak dijital oyun üretimi ve bu konudaki gelişmeler üzerine bilgiler verecek.

Tüm dünyada sanal gerçekliğin (virtual reality) ön plana çıkmasıyla birlikte oyuncular arasındaki sosyal etkileşime dayanan oyunların ortaya çıktığını görüyoruz. Akay bu oyunların getirdiği yenilikleri bizlere anlatacak. Nordic Game Jam etkinliğinde kendisinin de üretiminde yer aldığı bir VR-crowd game hakkında bilgi verecek.

social-vr-featured-chris-700x420

Ücretsiz oyun motorlarıyla oyun üretim süreci eskisine göre çok daha kolaylaştı. Dolayısıyla teknik olarak üretim kolaylaşıyor fakat artık herkes oyun yapabildiği için rekabet artıyor ve oyun tasarımı ön plana çıkıyor. Rakiplerden sıyrılabilmek için “oyun tasarımı” konusu eskisine göre daha mühim. Bu noktada Akay, Danimarka’daki oyun tasarımı eğitimi hakkında kişisel tecrübelerini aktaracak. Dahası oyun tasarımı konusunda Türkiye’de durum nasıl ve neler yapılmalı? Bunları paylaşacak.

“Haftanın Başucu” köşesinde Şule Karataş, Türkiye’deki üniversitelerde bulunan oyun tasarımı bölümleri hakkında bilgi verecek. Bu bölümlere öğrenciler nasıl girebilir? Girdikleri zaman nasıl bir eğitim alacaklar ve sonrasındaki iş olanakları neler? Bu soruların cevabını bugünkü programda vermeye çalışacağız.No Responses Yet to “Yeni Medya Eski İnsan: Dijital Oyunlar – 27 Haziran 2016”

  1. Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: